19 września 2024

Co to jest samowystarczalny system grzewczy?

Ogrzewanie budynku mieszkalnego czy lokalu użytkowego często stanowi duży koszt dla właściciela. Dodatkowo – wydatku tego nie da się uniknąć, a często nawet zminimalizować. Sporo osób zastanawia się nad tym, czy można skonstruować w polskich realiach samowystarczalny system grzewczy i zaoszczędzić na tej opłacie konkretną sumę pieniędzy. Okazuje się, że montaż we własnym domu dwóch układów, które wspierałyby się wzajemnie może dawać korzystne ekonomicznie i ekologicznie efekty. Mowa o fotowoltaice i ogrzewaniu na podczerwień.


Produkcja energii elektrycznej na dachu


Produkowanie energii elektrycznej to rozwiązanie wymagające pieniędzy na start, ale niosące ze sobą późniejsze obniżenie kosztów prądu. Umieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu często okazuje się bardzo dobrą decyzją. Prąd wyprodukowany z energii słonecznej trafia do sieci (jest sprzedawany), a dostawca odkupując go w ogólnym rozrachunku sporo oszczędza. Dodając do tego ogrzewanie na energię elektryczną, jakim są panele na podczerwień, łączny koszt ciepła staje się niewielki.


Wydajne ogrzewanie daje oszczędności


Ogrzewanie na podczerwień nie dość, że może pośrednio wykorzystywać prąd, który wyprodukowaliśmy na własnym dachu, to jeszcze jest bardzo wydajne. Szybko osiąga pełną moc grzewczą po włączeniu, poza tym nie ogrzewa powietrza, jak klasyczne grzejniki. Ogrzewanie na podczerwień jest na tyle specyficzne, że można porównać jego działanie do wpływu Słońca. Energia elektryczna przekształcana jest w promieniowanie podczerwone, które odczuwalne jest jako ciepło. Osusza ono ściany i je ogrzewa, powietrze zaś pozostaje chłodniejsze. Zapewnia to wyjątkowy komfort cieplny, który doceniło już wielu ludzi na świecie.


Korzyści dla portfela i środowiska


Połączenie ogrzewania na podczerwień i paneli fotowoltaicznych to sposób na bezemisyjne ogrzewanie domu. Żaden z elementów układu nie uwalnia do atmosfery szkodliwych substancji. Całość stosunkowo rzadko ulega awariom i jest żywotna. To same korzyści dla użytkownika i środowiska. Warto się przekonać.