16 kwietnia 2024

Przezroczyste panele słoneczne na szklarni

Innowacyjne rozwiązania i technologie stosuje się już wielu lat również w rolnictwie. Przezroczyste moduły fotowoltaiczne zostały zamontowane na szklarni w Szwajcarii. Mają one za zadanie nie tylko produkować darmowy prąd, ale również zastąpić tradycyjne szkło lub folię. Takie rozwiązanie pomaga osiągnąć korzystny kompromis między dużą przepuszczalnością światła a opłacalną produkcją energii elektrycznej.

Pilotażowy projekt z przyszłością

W jednym z krajów nienależących do Unii Europejskiej rusza pilotażowy projekt, który polega na zamontowaniu paneli słonecznych na nowoczesnych szklarniach. Zastosowane mają być specjalne moduły, które cechują się dużym stopniem przezroczystości. Mają one zastąpić tradycyjne, stosowane od wielu lat rozwiązania. Przyszłość zależy oczywiście od przeprowadzonego testu. Przezroczyste panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane w pewnym gospodarstwie rolnym znajdującym się w południowej Szwajcarii. Ten kraj znany jest nie tylko z produktów bankowych, ale przede wszystkim z nowoczesnych technologii. Wszyscy słyszeliśmy o kolei w tym państwie.

Skoncentrowana technologia i wysoka sprawność

Technologia skoncentrowanej fotowoltaiki ma sprawdzić się w nowoczesnym rolnictwie. Dzięki niej panele słoneczne mają uzyskać wysoką sprawność sięgającą nawet 28 procent. Szwajcarzy uważają, że takie rozwiązanie zapewni dużo wyższy uzysk energii elektrycznej niż w przypadku tradycyjnych produktów. Wysokie koszty inwestycji mają zostać skompensowane w trakcie wieloletniej eksploatacji instalacji fotowoltaicznej. Producent przewiduje, że ta nowoczesna technologia będzie mogła być stosowana nie tylko w obiektach, w których uprawia się owoce i warzywa, ale także zboża. Połączenie wysokich uzysków z przepuszczalnością światła wydaje się indywidualnym rozwiązaniem w przypadku szklarni. Warto wspomnieć, że ograniczenie światła doprowadzonego do szklarni może być odpowiednie dla rozwoju niektórych roślin.

Czy technologia sprawdzi się w Polsce?

Nowocześni rolnicy bardzo chętnie inwestują w nowoczesne technologie w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że panele fotowoltaiczne budzą zainteresowanie właścicieli gruntów. W naszym pięknym kraju nad Wisłą zobaczyć można mnóstwo szklarni i tuneli foliowych. Wygląda na to, że przezroczyste panele słoneczne już za kilka lat będą instalowane w polskich gospodarstwach. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku nie tylko ekologia, ale również ekonomia. W końcu każdy inwestor liczy na szybki zwrot poniesionych kosztów. Dzisiejsze nowoczesne gospodarstwa rolne zużywają mnóstwo kilowatogodzin energii rocznie. Nic więc dziwnego, że rolnicy chcą zredukować koszty. Będą zatem inwestować pieniądze w odnawialne źródła energii.